NRSYS

Požiadavky informačných systémov na hardvér – realita je celkom príjemná.

V 90-tych rokoch vládol vo svete osobných počítačov operačný systém MS-DOS. Z dnešného pohľadu sa jedná o negrafický a veľmi nenáročný operačný systém. Zodpovedá tomu, aká bola v tom čase výkonnosť počítačov. Len pre ilustráciu, procesor Intel 486DX2 z toho času mal výkon 54 MIPS (1MIPS = 1000 spracovaných inštrukcií za 1 sekundu). Dnešné procesory Intel I7 dosahujú výkon 200 000 MIPS. Výkon vtedajšieho počítača je mnohonásobne slabší, ako je výkon dnešných najslabších tabletov, prípadne mobilných telefónov. Čo teda počítač robí s toľkým výkonom? Prečo Váš lekárenský informačný systém nejde rýchlosťou blesku?

Je na to viac dôvodov. Prvým je už spomínaný operačný systém. Kým MS-DOS pracoval v textovom režime a vedel v jednom čase spustiť len jeden program, dnes na počítačoch bežiace systémy Windows (XP, 7 resp. 8) toho dokážu omnoho viac. Prihovárajú sa nám prívetivým grafickým vizuálom. Súčasne majú spustených niekoľko programov (lekárenský program, antivírusový program, poštový program na email, internetový prehliadač a pod.). Okrem toho, samotný systém má spustených niekoľko desiatok programov (tzv. procesov), ktoré sledujú všetky potrebné úlohy (napríklad, že ste pripojili svoj USB kľúč do počítača a pod.). Jednoducho, počítač je veľmi dômyselné zariadenie, ktoré v jednom čase vykonáva mnoho funkcií. A keďže požiadaviek na funkcionalitu neustále pribúda, ide to ruka v ruke aj s požiadavkami na rast výkonu.

Zaujímavý pohľad je však aj pohľad na cenu počítača. Kým bežný počítač v roku 1994-95 sa cenovo pohyboval na úrovni 50.000-60.000 SKK (1660-2000 €), cena dnešného počítača v lekárni zvyčajne neprevyšuje 360-500 €. Takže je tu vidieť rapídny pokles cien hardvéru o ¾ z pôvodnej ceny. Zaujímavým faktom je aj to, že ostatné elektronické zariadenia si svoju cenu držia napriek zvýšenému predaju (napr. mobilné telefóny). Isté je, že zníženie cien je dané zvyšujúcou sa mierou predaja osobných počítačov. Avšak netreba zabúdať, že aj spoločnosti, ktoré počítače vyrábajú, potrebujú dosahovať zisk. Preto Vám neodporúčame siahať po tom najlacnejšom riešení, ktoré na trhu existuje, pretože cena sa určite odrazí na kvalite zariadenia. Úspora na materiáloch použitých pri výrobe sa rozhodne prejaví v dĺžke životnosti počítača.

Keď už sme spomenuli životnosť počítačov, viete aká je priemerná doba používanie počítačov v lekárni na Slovensku? Je to 8 rokov a viac! Pritom aj účtovný zákon počíta s amortizáciou tohto zariadenia na 4 roky. Iste dá sa namietať, že počítač je stále funkčný. Je to podobná paralela, ako osobné auto. To zvyčajne jeho majiteľ tiež nepoužíva do jeho úplného zničenia. Rovnako auto v čase predaja je predsa zvyčajne tiež „funkčné", avšak náklady na jeho prevádzku začínajú neadekvátne stúpať. U počítačov sa toto „starnutie" prejavuje technickými problémami , ale najmä výrazne nižším výkonom, ako by bolo v danom čase potrebné. Znamená to, že Váš počítač síce funguje, ale spĺňa Vaše požiadavky len s vypätím všetkých síl – t.j. z dlhšími odozvami, ako Vám ako užívateľovi je príjemné.

Zamyslite sa prosím nad tým, kedy ste menili počítače u Vás v lekárni. Ideálne, skontrolujte si ich nákup vo svojom účtovníctve. Pretože pocitovo „tento nový počítač" má niekedy 5 rokov. Koľko rokov majú potom tie ostatné???

Samozrejme, tento článok síce primárne rieši problematiku počítačov, ale dá sa preniesť aj na problematiku hardvéru všeobecne, t.j. tlačiarne, monitory, snímače čiarových kódov a pod. Na záver si dovolím dať na porovnanie tabuľku cien, koľko stáli jednotlivé komponenty v roku 1995 a dnes.

 Tabuľka

 Čo je dnes ale zaujímavé, že keď lekárnici nakupujú počítače, ich pocit, že sú „drahé" zostal. Cena, ktorá je prakticky na cene mobilného telefónu /ktorý meníte každé dva roky lebo inak je „starý a nejde"/, je zrazu vysoká a rozhodnutie lekárnika je, že ešte vydržím s tým starým počítačom. Vydržať sa samozrejme dá, ale starý počítač zdržuje prevádzku v lekárni, pretože nároky na systémy neustále stúpajú a softvér robí naraz čím ďalej viac vecí. Zároveň zastaraný operačný systém neumožňuje rôzne bezpečnostné komunikácie v internete a je s ním čoraz viac problémov, ktoré sa prenášajú na užívateľa ako „nefungujúci softvér".

Počas týchto dní NRSYS pre Vás pripravil rôzne akcie na HW, ktoré Vám nákup potrebného HW uľahčia. O akciách Vás budeme informovať priebežne.

V prípade záujmu o prediskutovanie Vášho stavu hardvéru v lekárni a prípadnom doporučení na jeho obnovenie kontaktujte, prosím, naše Centrum Služieb Zákazníkom na tel. čísle 037 / 6541 541. Zabezpečíme Vám kvalitné poradenstvo a dodávku hardvéru s inštaláciou a servisnou podporou priamo vo vašej lekárni.

Ing. Jozef Fiebig

výkonný riaditeľ NRSYS s.r.o.

Tlačiť